Renārs Kairis. Foto: LU arhīvs.

Lai veicinātu Latvijas Universitātes (LU) ilgtspējā balstītu attīstību saskaņā ar vides, sociālās atbildības un pārvaldības principiem, darbu ir uzsācis LU ilgtspējīgas attīstības vadītājs Renārs Kairis.

“Jaunā amata izveide apliecina Latvijas Universitātes apņemšanos ieviest dzīvē starptautiskās tendences ilgtspējas jomā, nodrošināt universitātes darbības atbilstību gan nacionālajām, gan starptautiskajām prasībām. Mans uzdevums būs veidot visaptverošu ilgtspējīgas attīstības stratēģiju, vienlaikus veicinot sistemātiskas pārmaiņas. Ne mazāk svarīgi ir veidot ilgtspējas principos balstītu universitātes kopienu,  lai īstenotu dažādas iniciatīvas, piemēram, Akadēmiskajā centrā Torņakalnā attīstītu LU Kopienas dārzu,” pauž LU ilgtspējīgas attīstības vadītājs Renārs Kairis, kas līdz šim pildīja LU Ekopadomes vadītāja pienākumus. “Latvijas Universitātes mērķis ir stiprināt gan pašu augstskolu, gan vairot zināšanas un rosināt rīkoties sabiedrību.” 

LU ir iecerēts izstrādāt un ieviest horizontālas iniciatīvas augstskolas pamatdarbībā, aptverot ANO ilgtspējīgas attīstības mērķus, tādējādi nodrošinot LU attīstību saskaņā ar globālajām vides, sociālās atbildības un pārvaldības (environmental, social, governance, turpmāk – ESG) prasībām un labākajām praksēm.  

“Atskatoties uz līdz šim jau paveikto LU Ekopadomē, esam ne tikai izstrādājuši LU Ilgtspējīgas attīstības politiku, bet jau arī ieguvuši starptautisko zaļo karogu par LU sniegumu vides izglītības, aizsardzības un ilgtspējīgas attīstības jomā,” uzsver LU attīstības prorektors Enno Ence.   

Rosinot augstskolas saimē paradumu maiņu, ir aizvadītas daudzas izglītojošas lekcijas un semināri, pilnveidota atkritumu šķirošana, uzstādot 84 atkritumu konteinerus, īstenotas aprites ekonomikas principos balstītas akcijas, kā arī nodrošinātas dzeramā ūdens strūklakas. 

“Viena no apjomīgākajām praktiskajām iniciatīvām, ko esam aizsākuši, ir LU Kopienas dārza izveide, lai radītu vietu, kur darboties, izglītoties un būt kopā, vienlaikus uzlabojot arī pilsētas vidi un sniedzot artavu bioloģiskās daudzveidības nodrošināšanā,” līdzšinējo LU Ekopadomes veikumu raksturo Kairis.  

Līdz ar praktiskām aktivitātēm LU Ekopadomes virsvadībā jau ir veikts arī ārējos kritērijos balstīts novērtējums, identificējot tās darbības jomas, kurās ir veicami uzlabojumi, lai pilnveidotu sniegumu, vienlaikus veicinot tādu paradumu maiņu, kas sekmē vides un sociālo ilgtspēju kā augstskolā, tā sabiedrībā kopumā.  

LU ilgtspējīgas attīstības vadītāja pārziņā turpmāk būs gan normatīvo dokumentu atbilstības nodrošināšana ESG principiem, gan politiku un procedūru izstrāde saskaņā ar globālajiem ilgtspējīgas attīstības mērķiem. Tāpat vadītājs pārraudzīs LU Ekopadomes darbu, veidos sadarbību ar valsts un nevalstiskajām organizācijām, īstenos izglītojošas programmas un ieviesīs citas ilgtspēju sekmējošas iniciatīvas. 

Dalīties